Nelegálne zamestnávanie a jeho postihovanie je dosť špecifické, pretože už aj jedným (ne)konaním v podobe neskorého prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne sa zamestnávateľ dopúšťa nelegálneho zamestnávania a porušenia viacerých právnych predpisov.
Zamestnávateľ tak býva peňažne sankcionovaný aj zo strany inšpektorátu prácu ako aj Sociálnej poisťovne. V jednom konkrétnom prípade Sociálna poisťovňa uložila zamestnávateľovi zaplatiť penále do 10 EUR a inšpekcia práce rozhodla o pokute až 2.200 EUR. Prípad sa dostal až pred veľký senát Najvyššieho súdu, ktorý takýto postup považuje za porušenie zásady ne bis in idem v správnom trestaní (zásady zamedzenia dvojitého postihu).
Zákon o inšpekcii práce, ako aj zákon o sociálnom poistení, vylučujú uloženie peňažnej sankcie, ak už tá raz bola právoplatne uložená iným orgánom. Veľký senát dospel k záveru, že pri takejto právnej úprave má zamestnávateľ zaplatiť pokutu toho orgánu, ktorý o veci rozhodol ako prvý. Je pritom jedno, že druhý orgán by mohol uložiť aj vyššiu pokutu, pretože pravidlo postihovania najzávažnejšieho alebo najprísnejšie sankcionovateľného deliktu sa neuplatní.
Rada veľkého senátu ako v takýchto situáciách postupovať je v skutku nad zlato. Pri zistení porušenia právnych predpisov majú orgány spolu intenzívne komunikovať. Na vrch však dáva inšpekcii práce, ktorá by mala takéto porušenie postihovať primárne.
Postup správnych orgánov, pri ktorom je zamestnávateľovi za tento správny delikt uložená pokuta Sociálnou poisťovňou a následne aj inšpektorátom práce predstavuje porušenie zákazu dvojitého trestania za ten istý skutok.