Máme za sebou obdobie Vianoc, predvianočných aj povianočných nákupov, i keď značne poznačených obmedzeniami na zamedzenie šírenia Covid-19. V našom článku sa dočítate o troch vybraných porušeniach pravidiel reklamy počas vianočných sviatkov. Konkrétne pôjde o porušenia Etického kódexu Rady pre reklamu, ktorá je orgánom etickej samoregulácie reklamy.

„Kto nemá rád kapra, nech sa dá na šalát“

Počas Vianoc 2014 zadávateľ reklamy - spoločnosť GAS Familia, s.r.o. prostredníctvom TV spotov propagovala vodku Familia Premium, aj za použitia nasledovných výrokov a zdvojzmyslov:

  • „Kto nemá rád kapra, nech sa dá na šalát“;
  • „Lepší ľad v pohári, ako na schodoch“;
  • „S Familiou na Vianoce, každé oko sa ligoce“;
  • „Kto sa nájde pod stromčekom, ten to večer riadne rozbalil!“;
  • „Kto má na Mikuláša čižmy v okne, netrafil včera do dverí“;
  • „Od Lucie do Vianoc, každý glg má svoju moc“;
  • „Na Tri krále, žijeme dále!“, a pod.

Chceme zdôrazniť, že reklama alkoholu na Slovensku je povolená. Má však niektoré zákonné obmedzenia, ktoré ďalej rozširuje práve Etický Kódex Rady pre reklamu. V tomto prípade došlo podľa Rady k porušeniu viacerých pravidiel, napríklad:

  • „Reklama nesmie priamo alebo v náznakoch prezentovať nezodpovedný postoj ku konzumácii alebo inej spotrebe alkoholických nápojov, najmä čo do spotrebovaného množstva alkoholických nápojov.“
  • „Reklama nesmie prezentovať alebo naznačovať nadmernú konzumáciu alkoholických nápojov alebo následky tejto nadmernej konzumácie, najmä nesmie bez zjavného dôvodu prevencie zobrazovať osoby v stave opitosti.“
  • „Neprípustnou je aj reklama vyjadrujúca súhlas s nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov.“

Celý nález nájdete TU

„A na rozdiel od ostatných, Alza garantuje doručenie darčekov pod stromček“

V roku 2017 zadávateľ reklamy Alza.sk, s.r.o. vianočným TV spotom propagoval svoj e-shop uvedením aj nasledovného výroku: „A na rozdiel od ostatných, Alza garantuje doručenie darčekov pod stromček“. V dolnej časti obrazu bol text v znení: „V porovnaní s ostatnými spoločnosťami, ktoré garanciu neposkytujú. Viac na www.alza.sk/vianoce.“

Reklama má obsahovať presné údaje, nemá spotrebiteľa uvádzať do omylu a má byť pravdivá. Rada pre reklamu v uvedenom TV spote zistila nasledovné porušenia Etického kódexu:

  • „Klamlivá reklama je neprípustná; za klamlivú reklamu sa považuje reklama, ktorá najmä sprostredkúva nejasným, nezrozumiteľným, viacvýznamovým alebo nevhodným spôsobom informácie podstatné pre priemerného spotrebiteľa na to, aby urobil kvalifikované rozhodnutie.“
  • „Reklama nesmie obsahovať klamlivý údaj o vlastnom alebo o cudzom podniku a ani o jeho produktoch; za klamlivý údaj sa považuje aj údaj sám osebe pravdivý, ak môže vzhľadom na okolnosti a súvislosti, v akých sa používa, uviesť priemerného spotrebiteľa do omylu.“
  • „Reklama nesmie na základe klamlivých údajov získavať vlastnému alebo cudziemu podniku prospech na úkor iného.“

Celý nález nájdete TU 

  • „Vďaka svojmu bylinnému zloženiu môžete, ako pri jednom z mála alkoholov, tvrdiť, že ju pijete len „na zdravie“ (...)“

Pred Vianocami 2017 zadávateľ reklamy Kaufland Slovenská republika v.o.s., na internetovom portáli SME zverejnil článok „Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?“.

Článok poskytoval rozsiahle informácie o alkohole Demänovka, obsahoval aj nasledovné výroky:

  • „Takto to funguje od roku 1954, odkedy sa Demänovka vyrába. Vďaka svojmu bylinnému zloženiu môžete, ako pri jednom z mála alkoholov, tvrdiť, že ju pijete len „na zdravie“.“
  • „Je dobrá na trávenie (pozn. sťažovateľom namietané tvrdenie). Preto je hlavne s prichádzajúcimi vianočnými sviatkami viac ako vhodná na každom stole. Na zdravie. Tento článok vám prináša Kaufland.“
  • „odvoláva na skúsenosť svojej zákazníčky: „Mám 69 rokov a dlho ma v bruchu čosi bolievalo. Raz som si dala štamperlík Demänovky a uľavilo sa mi. Vyliečili ste ma. Doktori to chceli rezať, napísala vďačná Marta.

Reklama alkoholu na Slovensku nesmie naznačovať liečivý efekt alkoholu na zdravie človeka. Rada pre reklamu preto správne posúdila, že reklama porušuje najmä tieto pravidlá:

  •  „Reklama alkoholických nápojov nesmie nevhodným spôsobom informovať o tom, že konkrétny produkt má mimoriadny účinok.
  • „Reklama nesmie tvrdiť, že alkoholický nápoj pôsobí ako stimulátor či sedatívum alebo má liečivé účinky, ani takéto účinky naznačovať.“
  • „Reklama nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi, pravidlami hospodárskej súťaže a nesmie byť spôsobilá privodiť ujmu inému súťažiteľovi alebo spotrebiteľom.“

Celý nález nájdete TU

Aj keď sa to na prvý pohľad tak nejaví, reklama na Slovensku je široko regulovanou oblasťou. Okrem zákona o reklame sa ňou zaoberajú aj iné právne predpisy naprieč celým právnym poriadkom. Tieto pravidlá sú často rozšírené Etickým kódexom. Pravidlá sú v regulovanejších oblastiach (napr. alkohol, lieky, finančný spotrebiteľ, hazardné hry) prísne a často bránia kreativite. Majú však svoj účel. Najmä pri hraničných reklamách (ktoré sú často najkreatívnejšie) klientom vždy odporúčame vykonať audit ich znenia a podoby, a to ešte pred zverejnením.