Fenomén digitálnych platforiem neobišiel ani Slovensko a hoci to častokrát ani nevnímame, stretávame sa s ním na dennej báze, a to nie len ako prijímatelia služieb. Pre mnohých totiž platforma predstavuje prostriedok na získavanie príjmu, či už z pozície zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby.
Keďže v našom právnom poriadku nebola tejto oblasti ekonomiky doposiaľ venovaná náležitá pozornosť, postavenie pracovníkov digitálnych platforiem nie je úplne jednoznačné. V praxi tak vzniká priestor na zastieranie pracovných pomerov, teda nelegálne zamestnávanie, ktoré je zakázané a hrozia zaň pre podnikateľa negatívne následky v podobe rôznych sankcií (napr. pokuta až do 200 000,- EUR).
Ako nastaviť vzťah medzi platformou a živnostníkom, aby nedošlo k nelegálnemu zamestnávaniu?
Pre riešenie tejto otázky je nevyhnutné poznať v čom spočíva deliaca čiara medzi prácou živnostníka a prácou zamestnanca, a tým je závislosť. Pokiaľ práca, ktorú vykonáva pracovník pre digitálnu platformu, napĺňa znaky závislosti, vzťah týchto dvoch strán by mal byť založený ako pracovnoprávny (upravený pracovnou zmluvou alebo niektorou z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru), inak dochádza k nelegálnemu zamestnávaniu.
Zákonník práce definuje závislú prácu prostredníctvom niekoľkých znakov:
- vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
- výkon práce osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
- práca vykonávaná podľa pokynov zamestnávateľa,
- práca vykonávaná v mene zamestnávateľa,
- práca vykonávaná v pracovnom čase určenom zamestnávateľom.
Ak chce platforma uskutočňovať svoju podnikateľskú činnosť prostredníctvom živnostníkov a nie zamestnancov, musí nevyhnutne prijať také opatrenia, aby jej pracovníci nenapĺňali znaky závislej práce.
Správne nastavenie práv a povinností vo vzťahu medzi platformou a pracovníkom musí vychádzať z dobre formulovanej zmluvy, s prípravou ktorej vieme v našej kancelárii pomôcť.