V piatej časti našej série o predaji firmy (viď M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 5 – Na čo si dať pozor v Rámcovej zmluve) sme si povedali, na čo sa má predávajúci sústrediť v rámcovej prevodnej zmluve (SPA). V tomto príspevku sa pre zmenu pozrieme na niektoré body, ktoré bývajú kameňom úrazu v dohode spoločníkov (SHA).
Ak od vás investor odkúpil len časť podielov, je nevyhnutné, aby ste sa s investorom dohodli na tom, ako bude spoločnosť fungovať po uzatvorení transakcie. Na to slúži tzv. SHA, resp. Dohoda spoločníkov / akcionárov. Investor, ktorý odkúpi väčšinový podiel, bude chcieť mať kontrolu nad riadením spoločnosti. Samotné riadenie ale môže byť prenechané predávajúcim, najmä ak predávajúci doteraz riadili spoločnosť a poznajú podnikanie spoločnosti najlepšie. Veľmi často sú predávajúci, ktorí ostávajú manažérmi spoločnosti aj po uzatvorení transakcie, motivovaní odloženou časťou kúpnej ceny, alebo manažérskym bonusom, prípadne „put-opciou“ na predaj zbytku svojej účasti v spoločnosti. Na prvý pohľad ideálny stav.
Rovnováha vzťahov medzi investorom a predávajúcimi však môže byť veľmi krehká. Je dobré nastaviť riadenie a kontrolu tak, aby nebola paralyzovaná denná operatíva (napr. príliš formálnym odsúhlasovaním bežných úkonov), ale zároveň, aby sa ani jedna zo strán nemohla „utrhnúť z reťaze“. Z pohľadu predávajúceho treba mať na pamäti aj to, že väčšinový spoločník / akcionár bude mať pravdepodobne možnosť odvolať štatutárov nominovaných predávajúcim, v dôsledku čoho sa vzťah operatíva – kontrola otočí. Kým ale budú nominanti predávajúceho pri kormidle, musia mať prostriedky na to, aby dosiahli ciele, na ktoré sú podľa SPA viazané doplatky kúpnej ceny alebo manažérske bonusy.
Ďalším zásadným bodom, ktorý treba v SHA vyriešiť, je dodatočné financovanie spoločnosti, najmä ak cieľová spoločnosť má v úmysle expandovať, prípadne realizovať podstatné investície. Prednostné právo na prevzatie záväzku na nový vklad (resp. na upísanie nových akcií) býva samozrejmosťou, ale ak sa má dodatočné financovanie poskytovať formou príplatkov mimo základné imanie, prípadne pôžičkami spoločníkov, je dôležité, aby SHA upravovala (i) za akých podmienok sa dodatočné financovanie uskutoční (najmä účel financovania a spôsob odsúhlasovania dodatočného financovania), a (ii) či a ako sa budú riediť podiely spoločníkov / akcionárov, ktorí sa dodatočného financovania nezúčastnia. Základ je, aby vás investor nemohol vytesniť účelovo.
Dôležitým bodom v SHA (ak nie priamo v SPA) je aj zákaz konkurencie. Investori často požadujú, aby predávajúci ďalej nepodnikali v obore, v ktorom podniká cieľová spoločnosť, a to nielen počas trvania ich účasti v spoločnosti, ale aj po tom, čo sa ich cesty rozídu. Právni poradcovia investora sa prirodzene budú snažiť o čo najširšie vymedzenie predmetu konkurenčnej činnosti a o čo najširší okruh osôb obmedzených týmto zákazom. Úlohou vášho právneho poradcu bude vyjednať zmysluplné hranice, aby ste nemohli byť sankcionovaní za porušenia, ktorých sa sami úmyselne nedopustíte (či už priamo alebo prostredníctvom tretích osôb). Pri téme konkurencie sa niekedy zabúda aj na opačnú stranu mince, a to konkurenčné konanie skupiny investora. Asi nechcete investorovi len tak odovzdať know-how, ktoré bude zveľaďovať niekde inde a bez vás.
Veľkou kapitolou v SHA býva aj exit zo spoločnosti, či už individuálny alebo spoločný. Pri vstupe investora do spoločnosti mávajú strany často jasné vízie o spoločnom lukratívnom predaji spoločnosti tretej strane, ale predstavy a realita sa nemusia vždy zhodovať. Z pohľadu predávajúceho je dôležité najmä to, aby mal efektívnu možnosť exitovať za rovnakých podmienok ako investor a aby mal pre prípad špekulatívnej ponuky možnosť investorov podiel odkúpiť sám, prípadne sa ochrániť iným spôsobom. Samostatnou kapitolu je riešenie tzv. deadlocku, tj. prípadu, kedy strany nie sú schopné konsenzu v otázkach, o ktorých musia nevyhnutne rozhodovať spoločne. Ustanovenia o exite bývajú natoľko komplexné, že ich podrobnejší popis si vyžaduje samostatný článok.
Ak pôjde všetko podľa plánu, nikto si na SHA ani nespomenie. Pre prípad neočakávaného vývoja je však dobré mať po ruke zmluvu, ktorá Vás spoľahlivo ochráni.
Predchádzajúce časti:
M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 1 – Termsheet a NDA
M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 2 – Štruktúrovanie transakcie
M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 3 – Due Diligence
M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 4 – Čo so zisteniami z Due Diligence
M&A Basics: Chcete predať svoju firmu? Časť 5 – Na čo si dať pozor v Rámcovej zmluve